unknownperson9252101
unknownperson9252101 unknownperson9252101
  • 11-09-2022
  • Mathematics
contestada

How much money do you save by purchasing the vanilla cupcakes in a dozen Pak versus buying 12 individual cupcakes? $11.53 for dozen pack and twelve individual cupcakes is $2.15

Respuesta :

godsbre71 godsbre71
  • 12-09-2022

Answer:

You save $ 14.27

Step-by-step explanation:

12 dozen = 11.53

2.15 x 12 = 25.80

25.80 - 11.53 = 14.27

Answer Link

Otras preguntas

Please help How much water should be added to 1 gallon of pure antifreeze to obtain a solution that is 55% antifreeze?
Specialization includes people who Group of answer choices are very good at one skill. grow all their own food. speak one language very well. can solve almost a
define metamorphism​
Solve the following equation for x: 5x + 3y = 15.
What two numbers would you multiple first in 25 x 17 x 4? You don't have to solve this, I just want to know what you would do first.
Mike and heaven each measured thin volume of the 16-ounce bottle three times. They recorded their measurements was shown
1. Bob’s age is twice that of his sister. When you add Bob's age to his sister's age, you get 24. How old is Bob and his sister? (a) Write an equation that repr
What did Nelson Mandela meant when he wrote “May your choices reflect your hopes not your fears”
Maria wants to see whether sugar ants prefer one type of sugar over another. Which is the most appropriate hypothesis for her investigation? 1 point O There are
Which is a graph of an odd function?