cyahrbehhalow828 cyahrbehhalow828
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

For a fundraiser, a school club is selling raffle tickets for $2 each and healthy snacks for $1.50 each. What is the cost of: 7 tickets and 5 snacks?

Respuesta :

McFarland88
McFarland88 McFarland88
  • 12-09-2022
ticket cost- $14
snack cost- $7.50
total cost = $21.50
Answer Link

Otras preguntas

Describe the conditions necessary for the variance to have the value zero.
What did the geography of Greece helped create?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
what is wrongith this sentence?     He did all the housework today.
What is 12% of 85 im having a hard time with this question
what is wrongith this sentence?     He did all the housework today.
Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
why did the United States avoid involvement in World War II until December 1941?
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy