MADDOX204
MADDOX204 MADDOX204
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

You buy3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.88 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 12-09-2022

Step-by-step explanation:

$2.88 per pound

so, then how much for e.g. 2 pounds ?

right : the price for 1 pound plus 1 pound = 2×$2.88 = $5.76

and so on.

therefore, 3.9 pound cost :

3.9 × $2.88 = $11.232 ≈ $11.23

Answer Link
angy55 angy55
  • 12-09-2022

Answer:

11.232

Step-by-step explanation:

3.9×2.88=11.232

Answer Link

Otras preguntas

What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
What kind of particles make up compound
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30