bigwooyktv bigwooyktv
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 24- ounce box of cereal that costs $3.60

Respuesta :

magicparkour325
magicparkour325 magicparkour325
  • 12-09-2022

Answer:

$0.15 per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total price and divide by the ounces to get the price per ounce. 3.60/24 equals 0.15

Answer Link

Otras preguntas

Commoners in the Mississippian would have performed all of the following except? a.growing the crops b.harvesting the crops c.protecting the tribe d.making d
G problem 2.68 determine the magnitude of the resultant force.
were the conquistadors' motives successfully fulfilled
—Sabes, este sándwich de queso ____________________ muy bueno. Me gusta. a. está c. es b. estoy d. soy
What would the prepositional phrase be? I need only 1 word.
Judicial review gives the Supreme Court the power to _____. A)review acts of the government and determine if they are constitutional B)broadly interpret the me
A teacher is making identical activity packets using 92 crayons and 23 sheets of paper. What is the greatest number of packets the teacher can make with no item
Which is not a valid conversion factor? 1m/100cm, 1ml/1cm^3, 1kilometter/1000m, 1m/10mill
Which of the following statements regarding audience is true? A. An author should write for himself first; the audience is secondary. B. Consideration of
There are approximately 7.5x10^18 grains of sand on earth.There are approximately 7x10 ^27 atoms in an average human body.Are there more grains of sand on earth