nushwat7706 nushwat7706
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit price.
$6.42 for 3 pounds

Respuesta :

ishwarya ishwarya
  • 13-09-2022

Answer:

$2.14 per pound

Step-by-step explanation:

To find this: do 6.42 divided by 3, will give you the unit price

Answer Link

Otras preguntas

Which phase of matter does line segment CD represent? A. plasma B. liquid C. gas D. solid
write a linear function with f with f (5) = -1 and f (0) = -5
Factorise fully 5x^2+7x
What architectural achievement of Nebuchadnezzar II is considered one of the Seven Wonders of the Ancient World? Ishtar Gate O Hebrew Temple Walls of Babylon Ha
Sara got 37 out of 50 questions right, and Tony got 29 out 40, who did better, Tony or Sara?​
11. (03.03 MC) What best describes the bonding in a water molecule? (5 points) O An oxygen atom shares an electron pair with each H atom. O An oxygen atom share
what is an another way to express 36 + 32
What is the slope of the line that passes through the points -16,0 and -8,2?
$300 multiplied by 3% simple interest
why dont fish fly bcs they have tiny wings