Elizabeth1837 Elizabeth1837
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada

What’s the unit rate for four pounds of bananas for $2.36

Respuesta :

jromo1217 jromo1217
  • 14-09-2022

Answer:

$0.59/pound

Step-by-step explanation:

Since there are four pounds you divide $2.36 by 4 to get the unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence correctly conveys the same meaning as this sentence? Ella tiene compasión. Es compasiva. Eres compasiva. Soy compasiva. Son compasivas.
Two 6-sided dice are rolled at the same time. How many outcomes correspond to the event that the sum of the numbers is 5?
Ronald States that the number 1/11 is not rational because,when converted into a decimal,it does not terminate.nathaniel says it is rational beacause it is a fr
These three nations interacted throughout their history, mixing cultures. Japan Indonesia Philippines Singapore Korea China
A fair die is rolled 360 times. Find the probability that: a) less than50 results are a 6. B) between 55 and 65 results (inclusive) are a 6
Sedimentary rocks with ripple marks suggest that the rocks formed _____.
The inverse of a function is a function. always /sometimes /never
6 times a number ,x, is at least 22
Can South Africa afford to have a totally free trade with the rest of the world?
When two hydrogen atoms bond, the positive nucleus of one atom attracts the a. negative nucleus of the other atom. c. negative electron of the other atom. b. po