marianahp310 marianahp310
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada


A grocery store sells a bag of 4 oranges for $1.04. If Jace spent $2.34 on
oranges, how many did he buy?

Respuesta :

riddlethematt
riddlethematt riddlethematt
  • 14-09-2022

Answer:

I think it is 8 oranges for around $2 if you round, so it could be 9 or 10?

Answer Link
coty35 coty35
  • 14-09-2022
The answer is 9, 104 divided by 4 = 26, 26 = cost for each orange. 234 divided by 26 = 9
Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to this inequality? −6x+5>−1 ​ x<−1 ​ ​ x>1 ​ ​ x<1 ​ ​ x>−1
What depicted in the image above?
Mediante la siguiente guía de lectura, analiza los reglamentos de las páginas 14 y 15 de tu libro de español Actividad 6 Preguntas Reglamento 1 Reglamento 2 (pá
Which features should a study schedule include? Check all that apply. Classes due dates duration old test scores instructors’ names time of day.
Bacteria that might be found on my desk is apart of what kingdom?
How does a bag represent a variable?
Estimate the sum: 4 9/10 + 2 7/12
Can someone solve this pls
What is the unit of relative atomic mass, atomic mass and average atomic mass?
Can someone please help me I will you give Brainly if you do! Which is more important to humanity the neolithic revolution or the industrial revolution why do