GrandmaBeth GrandmaBeth
  • 15-09-2022
  • Mathematics
contestada

A school wants to buy a chalkboard that measures 1 meter by 2 meters. chalkboard costs $76.00 per square meter. How much will the chalkboard

Respuesta :

djp6182583 djp6182583
  • 15-09-2022
1*2 = 2 m^2 is the area of the chalkboard
So, it costs 76*2 = $152 answer.
Answer Link

Otras preguntas

does the full moon affect human behavior
The people who work in buisness, include all managers and all workers?
Why is voting an important right of U.S. citizens? A) It gives people a say in different levels of government B) It allows people the freedom to do what they wa
During a storm, a tree fell over into a river. What might happen to this tree?
If an unknown mineral has a hardness between 5 and 9, what could you do to the mineral to find opt more about its hardness
give two ways to write n-5 in words
please help what does this mean. if ya help me i will give branliest
The constitutional clauses that expressly grant powers to Congress have been further defined by the
HELP ASAP PLEASE PLEASE !!!!! 1.What must come after the construction acabar de ? -a conjugated verb -an infinitive verb 2.choose the correct conjugation of th
using elimination process what is the answer for 14x+2y=18 -7x-4=9 use steps