2529761965
2529761965 2529761965
  • 16-09-2022
  • Mathematics
contestada

7th-grade question
..............

7thgrade question class=

Respuesta :

angstar4
angstar4 angstar4
  • 16-09-2022
C

You’d need three of the smaller tubes to equal the larger tube

But three of the smaller tubes cost 5.37, so it is 1.26 cheaper to buy the bigger tube
Answer Link
datducdo3
datducdo3 datducdo3
  • 16-09-2022

Answer:

C

Step-by-step explanation:

4 ounce costs $1.79

12 ounce costs $4.11

$1.79 ÷ 4 = 0.4475 per ounce

$4.11 ÷ 12 = 0.3425 per ounce

0.3425 < 0.4475

So the 12 ounce tube is the better buy becaus it is cheaper per ounce.

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Propose and explain methods or ways that can be used to protect Softwares and systems in ICT​
8 x 105 is how many times as great as 8 x 10-¹? 10 to the power of-6 10 to the power of 4 10 to the power of -4 10 to the power of 6
Similarities between Schramms and shannon model ​
What is the graph of y=3√x+1-2?
Hi I need help with the questions below, thank you!
Read the excerpt from "The Love Song of J. Alfred Prufrock." The yellow fog that rubs its back upon the window-panes, The yellow smoke that rubs its muzzle on t
given that log3 27=2x+1 find the value of x​
When the function f(x) = 3(5)x is changed to f(x) = 3(5)x + 22, what is the effect? (4 points) There will be no change to the graph because the exponential port
List courses For Science students
For what date did you set your first bill pay to GetFlix?