gabylikesyou
gabylikesyou gabylikesyou
  • 12-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 6-ounce bottle of juice costs $.96. An 8-ounce bottle costs $1.12. Which is the better to buy?

Respuesta :

graceaduasare11
graceaduasare11 graceaduasare11
  • 12-02-2017
one cost for the first price is $0.16and the second on is 0.14 so the second one is the better deal
Answer Link
musician1789
musician1789 musician1789
  • 12-02-2017
A) You're paying 16 cents per ounce
B) You're paying 14 cents per ounce

Therefor, the better buy is B, because you're getting 2 extra ounces for 2 cents less per ounce. 
Answer Link

Otras preguntas

What is 0.42,3.47 and 3.74 in order from least to greatest
are 32/36 and 24/28 proportional
Twenty stamps cost $8.40. How much does it cost to buy 5 stamps? Answers:  A. $2.10
what are the 5 steps in the process of air circulation in order
what is three fourths plus five eighths
In general, where on Earth are the subduction zones located?
a pie is cut into eight pieces.at what acute angle is each piece cut?
what are the 5 key features of tornado phenomenon?
what are these from least to greatest 0.3,0.13,0.19,0.31
1. Choose the correct form of who or whom to complete the sentence._____ is going with you to the park?       (Points : 1)