veronica573
veronica573 veronica573
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce

Respuesta :

bcalle
bcalle bcalle
  • 14-02-2017
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-02-2017
$0.40 per ounce. This is because you divide 1.40 by 3 and you get 40 remainder 20. Then, 20 is the half. Thus, 20 multiply 2 is .40
Answer Link

Otras preguntas

A collection of dimes and nickels is worth $6.60. There are 96 coins in all. How many of each coin are there __dimes __nickels
I need help on (a) I don't know what equation to use?
Turn 0.68 into a fraction in simplest form
Simplify. –1 + 5(6 – y) A. –y + 5 B. –y + 29 C. –5y + 29 D. –5y – 31
Can you use the ethical issues for criminologists discussed in our text to explain why it would or would not be ethical for a criminologist to observe a teenage
difference between endocytosis and exocytosis
Which of the following best describes the purpose of wall paintings in Egyptian tombs? They provided things the spirit would need in the afterlife. They proclai
What is three fractions equivalent to 13/39???
Why is chemical digestion important
Power describes the ______ of the work that is being done.