brusnothere
brusnothere brusnothere
  • 14-11-2022
  • Mathematics
contestada

Write each as an algebraic expression.

10) the product of 10 and a number n

12) the difference of 19 and a number n

14) The product of 7 and the sum of × and 2

15) The difference of 11 and the quotient of x and 3

11) the sum of a number n and 5

13) a number n squared

Respuesta :

Otras preguntas

what is 3/8 of 4/9 for 7th grade math
is 0.21 less or greater than half
What were the causes of the war of 1812?
write each rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice
Please Help!!!!! 1) Find the equivalent ratio 3:10. 1 to 3 9 to 30 6:13 12:48 2) Find an equivalent ratio 8:6. 4 to 3 2:1 16 to 9 10:8
What is -5w= -24.5 how do I do this
Please Help!!!!!! 1) 16 oz of trail mix costs $3.20. What is the cost per ounce? $0.02 $0.16 $0.20 $0.40 2) Miho drove 270 miles in 4.5 hours. What is her a
Soft layer of earth that has convection currents and causes plates to move
Why did the Spanish and Portuguese explore? A. to spread the ideals of democracy B. to enlarge their empires by claiming new lands C. to compete with the larger
How did the Egpytians use their pyramids