dyanne05 dyanne05
  • 13-01-2023
  • Mathematics
contestada

Celia sells calendars for a fundraiser. Each calendar costs $9. She sells 16 Calendars to her family members and 14 calendars to the people in her neighborhood. Her goal is to earn $300. Does Celia reach her goal? Show and Explain your answer.

Respuesta :

Otras preguntas

If the graph of the following parabola is shifted four units right and three units down, what is the resulting equation in vertex form? x=4y^2
Read the scenarioAn American journalist is being held in a foreign prison. The president is meeting with his administwhat to do. The president says, "I approve
Which has made it difficult for women to complete with men in the work place
If there are 7 boxes of books and there are 126 books in total , how many books are there per each box?
20 pen cost $1.60 what is the unit rate
Need help with a math question
What is the smallest unit of life in the human body?
simplify -12x^4/x^4+8x^5 brainly What is x
Dry land planting can benefit the environment by reducing the need for tillagate
Guys please help!! Show your work! Any answers help