robertsiyana11 robertsiyana11
  • 14-01-2023
  • Mathematics
contestada

1. 3f+10-6f-4
2. 7ab-2a+5ab-9a
3. -2t-8r+3t-4r
4. 2a+9b-5a-10b PLEASE HELP!!

Respuesta :

smartus
smartus smartus
  • 14-01-2023

1. 3f + 6

2. 12ab - 11a

3. 1t - 12r

4. 3a -1b

pls pls pls pls mark as brainiliest

pls im literally begging you

Answer Link
jesscmheasley jesscmheasley
  • 14-01-2023

Answer:

-3f + 6

12ab - 11a

t - 12

-3a - b

Step-by-step explanation:

3f + 10 -6f -4  Combine like terms

(3f -6f) +( 10-4)

-3f + 6

7ab - 2a + 5ab - 9a

(7ab + 5ab) + (-2a - 9a)

12ab + -11a    Adding a negative is the same as subtracting a positive

12ab - 11a

-2t - 8r + 3t - 4r

(-2t + 3t) + (-8r - 4r)

t + -12r

t - 12

2a + 9b - 5a - 10b

(2a - 5a) + ( 9b -10b)

-3a - b

Answer Link

Otras preguntas

can you help me on this.please​
Can I get some help plz..
34.54 rounded to the nearest tenth
If l an m are parallel. Find the value of x and y
Hank’s Fried Chicken has $1,692 extra this month to give its employees as a bonus. Each employee received $53 as their bonus. How many people work for Hank’s Fr
Read this excerpt from "A Student's Guide to Global Climate Change." Heat waves are uncomfortable for everyone, but for infants and young children, the elderly,
Draw a quadrilateral with two pairs of parallel sides, with one side measuring 5 centimeters, one side measuring 3 centimeters, and one angle measuring 45 what
plzz help me I am in a math test plzz!
What happened as a result of the Thirteenth Amendment
XYZ company sells wooden carvings for $300 each. The direct materials cost per unit is $160 and the direct labor per unit is 2 hours at a rate of $26 per hour.