muffFelt0o5rriepowel muffFelt0o5rriepowel
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 pound of turkey costs $2.85 and 1 pound of beef costs $4.25 how much more does one whole and one fourth pounds of beef cost than one whole and one fourth pounds of turkey

Respuesta :

NgoziNwogu
NgoziNwogu NgoziNwogu
  • 13-03-2017
The  answer is $1.75 more than the turkey

Answer Link

Otras preguntas

I'm thinking of a ten-digit integer whose digits are all distinct. It happens that the number formed by the first n of them is divisible by n for each n
Compare the scenarios and determine which shows the greater speed. A) Scenario 1 because the slope is 60. B) Scenario 2 because the slope is 50. C) Scenario 1
how are the 8 elements of reasoning paired together
Explain the relationship between neglect and abuse
whats a good Villanelle poem about pain or sadness or something like that.
1. Which is an example of Greek influence on Roman culture?
The percent increase from 18 to 26 is what percent
estimate how many 12 inch rulers will be about the same length as a bike
Explain how to write 5/3 as a product of a whole number and a unit fraction.
a metaphor used in martin Luther King's letter to Birmingham jail