naAlybeateanain naAlybeateanain
  • 13-03-2017
  • Mathematics
contestada

Marcus bought apples that cost $0.45 per pound he paid $1.35 for the apples how many pounds of apples did he buy

Respuesta :

animereagan13 animereagan13
  • 14-03-2017
He bought 3 pounds of apples. Divide 1.35 by 0.45 

Answer Link

Otras preguntas

Use proportion to solve the following problem The water rate for a city in North Carolina is $1.32 per 741 gallons of water used. A) what is the water bill if
Short story writing... How can you show a character is disgusted without directly saying something like "She looked at the dress with disgust?"
You work for a store that sells built-to-order water reservoirs. Your manager asks you to visit a small business to measure a damaged conical water reservoir fo
What is the general formula of alkene?
Which thoery says that human behavior is purposeful? Drive & Need Theories Goal Theory Performance Goal Theory No theory; it's inherent
Lucia is helping her grandmother make a quilt. They have 4 yards of fabric, which is equal to 144 inches. They need an additional 15 yards of fabric to finish t
You fly 32.0km in a straight line in still air in the direction 35.0° south of west. (a) Find the distances you would have to fly due south and then due west to
Cinder cones are usually found at the edges of larger volcanoes. true false
The last name of the officer who took possession of Santa Fe, New Mexico in 1846 was _____?
Correct first answer= Brianliest!PLEASE WOULD REALLY APPRECIATE IF YOU’D HELP ME OUT:’(