alisonmontero12 alisonmontero12
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

A refillable muy costa $12. Each timé you fill the coffee mug up it costs $2.20. If penelope bought the mug, how many refills can she buy to spend $34?

Respuesta :

MMV04 MMV04
  • 14-03-2017
The mug cost $12 as it is, so first you subtract 12 from 34, which is 22. From there, you divide 22 by 2.20, which would be 10. Therefore, she can get a mug and 10 refills for $34.
Answer Link

Otras preguntas

A specialist in the field of study of the aging: geriatric_____
In a week karry ran 9.3 miles and trica ran 4.4 miles. Use mental math to find how much farther karry ran than trica. Explain how you determined the diffrence
What language unifies much of North Africa.
I am confused again :( :(
I need help How do I solve for a?
what is -4/5 minus 1/2
What is 2,673 divided by 486 (with work please)
The area around a cell has a high concentration of sodium ions. As a result, the cell membrane expands and bursts. Which problem was the cell most likely having
What were Harappan cities like?
What is 2.85 as a fraction in simplest form