Andrea2124
Andrea2124 Andrea2124
  • 15-03-2017
  • Mathematics
contestada

Do you guys know the answers to both ??

Do you guys know the answers to both class=

Respuesta :

violetblue
violetblue violetblue
  • 15-03-2017
yeah so the first is 39 kg and the second one will be $57.
you get these because you find how much each kg costs.
for both equations each kg equals 3, so
divide 135 by 45 and you get 3 then divide 117 by 3 and you get 39 
second one you divide 99 by 33 and you 3 then you multiply 3 by 19.
Answer Link

Otras preguntas

A gas occupies a volume of 140. mL at STP. What is the volume of the gas at 25°C and 3.00 atm
Find the slope of the line that passes through (3, 6) and (8, 7)
Mint Chocolate Chip 22% Chocolate 1/4 Vanilla 0.37 Cookie Dough 4/25 = in order from least to greatest? h
Write an equation of the circle with center (-3, 2) and diameter 12.
3) You are interested in understanding how often Tacoma residents visit the downtown area. Tacoma has many residents, but you only survey 248 of the residents.
According to the details in this scenario, would Julian Shah be considered a humanist writer? Julian Shah writes extremely popular mystery novels. His latest bo
effect of the global warming on the oceans​
Explain the factor that determine an individual personality​
please help thanks :)
Why is transportation the greatest challenge for some people when they are trying to get from one place to another