dEreSadawny dEreSadawny
  • 15-03-2017
  • Mathematics
contestada

At the supermarket, rick finds that 6 pounds of raisins cost $12. what is the price per pound of raisins?

Respuesta :

OrangeIsTheNewB1
OrangeIsTheNewB1 OrangeIsTheNewB1
  • 15-03-2017
The price is $2 per pound
Answer Link
yminose731
yminose731 yminose731
  • 15-03-2017
one pound of raisins would be $2 
1 lb : ?
x6     x6
6lb : $12  
x times 6 is 12, so it is 2
2 dollars a pound.
Answer Link

Otras preguntas

Which equation represents the situation? The sum of three consecutive integers is 36. A. x+(x+3)+(x+3)=36 B. x+(x+1)+(x+2)=36 C. x+(x+2)+(x+4)=36 D. x+x+x=36
a farmer is planting fields that include flat areas and gently graded hills. what plowing method should he use to best prevent erosion? explain your answer.
Solve for G, but was never taught how.(Recall: 1 oz. ≈ 28.4 g.) ____ g. ≈ 15 oz.
Brainstorm democratic ideals I only need 6 ideas
What does the word "Ichiban" mean in English?
U/3 + 12=40 please explain and answer/ PLEASE!!!!
Is 5/96 in simplest form?
The parts of the cell that are common to all eukaryote cells are
round 713,486 to the nearest ten thousand
What is 8(3m+5)=2m-4