jennaveve96
jennaveve96 jennaveve96
  • 15-03-2017
  • Mathematics
contestada

if a case of 24 water bottles is $8 per case how much are you paying for each bottle

Respuesta :

TootsieRoll123
TootsieRoll123 TootsieRoll123
  • 15-03-2017
You would be paying $3 for each bottle because 24 divided by 8 equals 3
Hope that helps
Answer Link

Otras preguntas

How to calculate 30% of 1500??
What is 1,664 divided by 64
I need help. I don't know how to solve the problem at all.
During football game, Kevin gained five yards on the first play. Then he lost seven yards on the second play. How many yards does Kevin need on the next play to
The variables x and y are inversely proportional, and y=2 when x=3. What is the value of y when x=9?
Help me solve this And please explain
What is the difference between evidence and inference?
How do I write the equation of the line when using (-4,18)?
Crops produce the greatest amount of waste, mainly from plant parts not harvested as food. Why are most people less concerned about crop waste than other types
can anyone help me with this problem ?