HayyyyitsKayyyyy HayyyyitsKayyyyy
  • 12-04-2017
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.85 per pound. What equation is used to find c, the total cost of p pounds of bananas? A)C=0.85p B) C= p + 0.85 C) 0.85 = p or D) 0.85 + C = P

Bananas cost 085 per pound What equation is used to find c the total cost of p pounds of bananas AC085p B C p 085 C 085 p or D 085 C P class=

Respuesta :

summer17812
summer17812 summer17812
  • 12-04-2017
the answer to your question is a)C=0.85p
Answer Link
kelle1205
kelle1205 kelle1205
  • 12-04-2017
The answer is option A 
Answer Link

Otras preguntas

Could you tell me if it's okay?
If 3 ounces of yogurt is 4:80 then how much is 5 ounces
Assess information about the periodic table. Read the statement below. If the statement is true, write true on the line. If it is false, rewrite the underlined
4. De las siguientes opciones, ¿cuál presenta lapareja de números cuya resta de como resultadola mitad de 300?A) 150, 125B) 500, 350C) 750, 500D) 850,400​
Aaron has three slabs of beeswax. He plans to melt them and use all of the wax to form 36 candles. If all the candles are the same size and weight, how much wil
A 10kg toy truck has a 5kg toy car at rest. If the toy truck was moving at 3 m/s before the collision and carries that car with it, what is the Final velocity o
Which set of ordered pairs represents y as a function of x? A. {(2, 5), (3, 1), (4, 1), (4, 7)} B. {(3, 2), (4, 3), (3, 2), (2, 6)} C. {(1, 3), (3, 5), (2, 5),
What group of people were the first to write about the kingdoms of West Africa? I need help
please help Stay safe and healthy
Part ?? of i need these