babababnajahsbs babababnajahsbs
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 1 1/4 pounds of bananas sell for 80 cents and 1 1/3 pounds of apples sell for 90 cents which fruit is cheaper and why?

Respuesta :

PokeMan57
PokeMan57 PokeMan57
  • 13-04-2017
It would be the apples because it's more for less per amount.
Answer Link

Otras preguntas

Hiram Simpson Grant is the correct name for our 18th. President? Correct?
kirby works at a package delivery store.he puts mailing stickers on packages . each package needs 5 stickers . how many stickers will kirby use if he mailing 10
Explain why parallelograms are always quadrilaterals, but quadrilaterals are sometimes parallelograms.
85 percent of 40 e-mails
Miranda is adding the numbers below. 2.9 times 10^10 + 5.35 times 10^10 What is the sum written in scientific notation? A. 8.25 times 10^10 B. 8.25 times
Which statement about the black migration of the 1920s is not true? a. Many blacks who had been disenfranchised in the South gained the right to vote in norther
In the sentence The adventure has just begun is the word begun used correctly
Why would you use associate property of multiplication to solve (10x4)x2? How would you regroup the factors?
4 gallons of paint are used to paint 25 chairs. If each chair usedthe same amount of paint ?how many gallons are used to paint each chair? Between what two whol
The ___________________ is the process by which energy from the sun is trapped on Earth's surface and converted into heat. A. solar system B. radar effect C. gr