gonzalez10987666 gonzalez10987666
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada

The same brand of jelly beans comes in 2 sizes. a 10 ounce bag for $1.99 and 18 ounce bag for $2.99. which size is the better but per ounce

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-04-2017
The 18 ounce would be a better deal
1.99/10=.19
2.99/18=.16
Hope this helped
Answer Link

Otras preguntas

Bryce prepared 6 kilograms of dough after working 2 hours. How much dough did Bryce prepare if he worked for 5 hours? Solve using unit rates. _______kilograms
why is it important to read critically the works of early historians such as Herodotus or Thucydides
why are presidents more powerful today than they were in the past?
Can someone help me with this question please? Only give me the right answer please.
a circular fence is being placed to surround a tree. the diameter of the fence is 4 feet. how much fencing is used? use 3.14 for pi. round to the nearest tenth
A park planner is designing a dog park. He wants to use a metal fence to enclose a kennel at the dog park. The vertices of the fence are shown below. The units
A container holds 5 gallons of lemonade. How much is this in pints?
Would like to request assistance again.
Someonee helppp meee pleaseee
A force of 250 and is applied to an object that accelerates at a rate of 5 m/s squared. What is the mass of the object?