lilliemarshh lilliemarshh
  • 13-04-2017
  • Mathematics
contestada


Josh and his friends bought vanilla wafers for $4 per packet and chocolate wafers for $1 per packet at a carnival. They spent a total of $45 to buy a total of 27 packets of wafers of the two varieties.

Respuesta :

Aliwohaish12
Aliwohaish12 Aliwohaish12
  • 13-04-2017
1x+4(27-x)=45
Solve for x
X=21 chocolate wafers

27-21=6 vanilla wafers
Answer Link

Otras preguntas

A student places four T-shirts outside on a sunny day. Which color shirt will reflect the most light? -Red -Black - Green - White
How do I round 3.8129 to 3 decimal places?Please help!!!
Explain what happens to particles in diffusion. What causes diffusion?
5/20 as an equivalent fraction...
What does population density mean?
What metric units are used to report the mass of an object?
Pat found a wooden box in his grandparents’ garage. The top was nailed shut. He used a crowbar to pry off the top. What type of simple machine did Pat use?
What is the main theme of robert frost poems?
log(√(10)) + log(0.01)explain how to solve without calculator please.
How do I do number 9? And can you please show work on paper