dralexlivinneydog dralexlivinneydog
  • 14-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price for a particular type of ribbon is 0.45$ for 12 inches. what is the cost in dollars for 1 yard of ribbon?

Respuesta :

roxannabanana92
roxannabanana92 roxannabanana92
  • 15-04-2017
1 yard = 3 feet
3 feet = 36 inches
36÷12=3
.45×3=$1.35
Answer Link

Otras preguntas

Shawna reduced the size of a rectangle to a height of 2 in. What is the new width if it was originally 24 in. wide and 12 in. tall?
After a party, you have 1/6 of the cookies you made left over. There are a dozen cookies left. How many cookies did you make for the party?
One of the factors of g2 − 28g + 196 is a. g-7 b. g-14 c. g+14 d. g+7
The Denver Mint made 2,638,800 nickels. The Philadelphia Mint made 2,806,000 nickels. Which mint made more nickels?
What is 1.3 in word form?
Which answer best completes the sentence? Ricki is the __________ tennis player of the twins. A. best B. better C. goodest D. gooder
how do i do 6,007,200 expanded form
Line segment EF is shown on a coordinate grid: The line segment is reflected about the x-axis to form E'F'. Which statement describes E'F'? E'F and EF are equal
What is the correct procedure for students to follow if a chemical is spilled? Splash large amounts of water to dilute the spill. Stand back and advise the teac
Which sentence contains an infinitive or infinitive phrase? A. Grocery shopping took forever this morning. B. The letters to send are in the folder. C. Can I ta