tabathawigginstabby tabathawigginstabby
  • 11-03-2015
  • Mathematics
contestada

If 3 1/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2015
The way you would find how much one pound costs is divide .98 by 3 1/2. 3 1/2 in decimal form is 3.5 so .98 ÷ 3.5 = .28

So one pound of bananas would cost $0.28

Hope that helped!
Answer Link
cclemeno cclemeno
  • 11-03-2015
98/3.5=28 cents ratio and proportion 3.5/98=1/x cross multiply x= 28 cents
Answer Link

Otras preguntas

Use the diagram to solve. What is 135% of 280? Percent Total 100% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 5% 135%
How did the quota system limit immigration and which groups did it hurt most?
Help please!  I will mark brainliest answer!  A movie theater wants to compare how many teenagers and how many adults go to the movies each month from May thro
advantage to farming of exotic seed
in wood shop we have to answer this how many cells are in wood.
Write 135% as a fraction in simplest form.
Which of the following is NOT true about “yield”? a. the value of the actual yield must be given in order for the percent yield to be calculated b. the actual y
Ashley stacking two boxes on the shelf the bottom box measures 6 inches times 12 inches of the top box is a Q with one edge measuring 4 inches what is the volum
A two-way frequency table is shown below that displays the relationship between pizza type and pizza crust choices. We took a sample of 110 people and recorded
What are the purposes of a prologue in a play