CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

A 4.5 kg mass is accelerated at 40 m/s/s what is the force that was applied
Following the Japan’s attack on pearl harbor
What change were women trying to make happen with their protests in Saudi women having the ability to work women having the ability to vote Women having the abi
Cans of regular soda have volumes with a mean of 14.5 oz and a standard deviation of 0.18 oz. What is the maximum "usual" value for the volume of a can of regul
The end result of mitosis is _____. one identical daughter cell two identical daughter cells two nonidentical daughter cells one nonidentical daughter cell
he is an entrepreneur​
[[(3^3-7) • 5) /10] +((1+3+6+9) - 10 )
What does this scene, which follows a significant fight and possible breakup, demonstrate about Knapp's Stage Model of Relational Development? Every couple goes
bibliothèque bureau examen faculté ordinateurs petit ami sociologie Question 1 with 2 blanksÀ , les tableaux et sont (are) modernes. Question 2 with 1 blankMarc
In the state of Indiana, 192,031 people claim not to speak English very well. If this is 3.2% of the population of Indiana residents aged 5 years and older, est