errory
errory
11-05-2017
Mathematics
contestada
Whats the unit rate of 6 for 36.00 dollars?
Respuesta :
SamuelS
SamuelS
11-05-2017
if 6 items cost 36 dollars and x represents 1 item then:
x + x + x + x + x +x = 36
or
6x = 36
x = 6
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 79+ )
Otras preguntas
Jackson has to repaint some bookcases He has 2 gallons of bank all of the bookcases are the same size and requires 2/5 gallon of paint how many bookcases is he
A recipe needs 1/4 tablespoon salt. This same recipe is made 5 times. How much total is needed? Real question
Jack wants to find the height of an olive tree for a science project. Jack is 2 meters tall. He stands 6 meters away from the tree, and his shadow is 4 meters l
Monica uses 3 tablespoons of milk in her custard recipe. The ratio of tablespoons to fluid ounces is 2 : 1. How many fluid ounces of milk does Monica use? A.
does this table show a proportional relationship between x and y?
formulation of well and effective development proposal is half completion of the project? explain​
Select the sentence that corrects the following sentence fragment: After she won the award. She talked to the crowd. After she won the award. After she won the
Four consecutive odd integers have the sum of 80. Find the integers.
If y varies directly as x and given y =9 when x= 5, fInd:
Point Q is on line segment PR.Given PQ = 5 and QR = 8, determine the length PR. PR