Micah2256 Micah2256
  • 11-05-2017
  • Mathematics
contestada

Approximate the unit price of a 10 ounce bottle of ketchup that sells for $1.59.
0.16¢ per ounce
16¢ per ounce
6¢ per ounce
63¢ per ounce

Respuesta :

fussellk
fussellk fussellk
  • 11-05-2017
1.59/10 = about 0.16 per ounce
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 11-05-2017
You want your answer in the form of ¢/oz so

$1.59(100¢/$)/10oz

15.9¢/oz which is approximately

≈16¢/oz in words

16¢ per ounce
Answer Link

Otras preguntas

To what extent can Napoleon 1 success abroad be estimated to his military abilities( Guys what the requirements for this question and can u help immediately )​
how many requirements are there to become the president of the united states?
Which of these is a disadvantage of ct scan technology?
Find the exact length of the third side. 10 8
(In the spring, our palms peeled like snakes") contains the following figures of speech: need this asap
What a Pro Knows :Playing to win
hector berlioz was inspired to compose his fantastic symphony for what reason?
What is the value of y? 09 O 18 O 3
What are the differences bewteeen the traditional form of slavery practiced in Africa and plantation slavery practiced in the anericas
How do I do this problem?