wendow20 wendow20
  • 11-05-2017
  • Mathematics
contestada

One dozen eggs were purchased for $.89 how much do 4 eggs cost?

Respuesta :

MMMski
MMMski MMMski
  • 11-05-2017
I believe the answer is 29.67 (if I calculated correctly). However, it can easily round to $.30
Answer Link
Helper512 Helper512
  • 11-05-2017
There are 12 eggs in one dozen. 
Set up an equation
12eggs/0.89 = 4eggs/x
cross multiply and solve for x

or

just divide 0.89 by 3 because 4 eggs * 3 eggs = 12 eggs.
Answer Link

Otras preguntas

459.071 round to the nearest 10
evaluate the expression
is 101.05 greater than 101.005
In which situation do you NOT need to send an attachment with the email?
acapulco ________ en méxico
One of your customers has just said to you, "The service here is terrible." You should say:
What is the tone of the following lines in "at the tourist center in Boston"? I seem to remember people, at least in cities, also slush, machines and garbage. P
Harley is loading 625 bags of cement onto small pallets. Each pallet holds 5 bags how many pallets will Harley needs ?
6 more than 5 times a number (x) is at least twenty–one
How many times can you run a lap in 12 minutes around a 290ft long track.....