Respuesta :

4.5 pounds of peanuts costs $9.45
Ver imagen taylorngibson
3/6.3=4.5/x
3/6.3(6.3)=4.5/x(6.3)
3=28.35/x
3(x)=28.35/x (x)
3x=28.35
3x/3=28.35/3
x=9.45
The cost of 4.5 pounds will be $9.45