marielnino22 marielnino22
  • 13-04-2015
  • Mathematics
contestada

A box of a dozen fruit tarts cost $15.00.What is the cost of one fruit tart

Respuesta :

LadyCiel
LadyCiel LadyCiel
  • 13-04-2015
One dozen is 12, so divide 15 by 12 to get the price of one fruit tart, which would be  $1.25.
Answer Link
cclemeno cclemeno
  • 13-04-2015
This is a division problem
one dozen= 12 tarts

$15.00 / 12= $1.25 for one tart

Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

A . Nitrogen and oxygen B. Oxygen and suffer C. Fluorine and nitrogen D. Chlorine and arsenic
can you help me in this​
PLLLLLSSSSSSS HELPPPPP MEEEEE
please help what are the two in puts!!!!!
ito ay tawag sa mga anak ng mag-asawang magkaiba ang lahi?
50 points . please help.2. Discuss the following. Why do you think that medals are awarded to people in the armed forces? What do we associate with lions, the c
What is the oxidation number of oxygen in hydrogen peroxide
This diagram is a straightedge and compass construction. A is the center of one circle, and B is the center of the other. A rhombus is a quadrilateral with 4 co
anyone from California. please comment​
Alguien quiere ablar↓