Highlighter pens cost $3.86 per set at an office supply store. Which equation can be used to determine the price, P, of n sets of these pens? n = 3.86P P equals 3.86 over n n equals 3.86 over P P = 3.86n
P=3.86n P=Price N=Number of pens you buy The price depends on the number of pens that you buy. Each pen costs $3.86, so you will have to multiply the price of each pen by the number of pens that you buy and it will give you your price to pay. Hope this helped.