spidermom843 spidermom843
  • 15-07-2017
  • Mathematics
contestada

An item sells for 2 for 66 cents. What would 5 items sell for?

Respuesta :

mebyerley mebyerley
  • 15-07-2017
66/2 = 33
33 x 5 = 165 cents
165 cents = $1.65
Answer Link
lisboa lisboa
  • 18-09-2019

Answer:

5 items sells for 165 cents

Step-by-step explanation:

An item sells for 2 for 66 cents

2 items cost 66 cents

1 item cost 66 divide by 2 is 33 cents

So 1 item cost 33 cents

WE need to find the cost of 5 items

1 item cost 33 cents

so 5 item costs [tex]5 \cdot 33= 165[/tex]

The cost of 5 items = 165 cents

Answer Link

Otras preguntas

8. Determine the characteristics of the graph shown.
6. Hope's contribution to her RETIREMENT plan...
Hello, can you write me a story about something that happened in your family using your point of view?
Design your own narrative paragraph that illustrates the three tools for coherence: conjunctive adverbs, relative pronouns, and appositive phrases. Additionally
Rylie, who is now feeling healthy while in _______________, has been fighting to make medical cannabis legal for sick kids.
How do you graph it?
What were some of the significant changes in the US during the 1920s? Check all that apply. Olower wages the Great Migration higher unemployment O increase in s
1.e a jupiter day is about 3/8 of an earth day. about how many hours are there is jupiter their in jupiter day 1.f on the moon a person weight is about 1/6 of t
A person who argues for a cause; a supporter or defender:
Complete the rate table for the spaghetti ingredients