nene6 nene6
  • 11-05-2015
  • Mathematics
contestada

what is the cost of 2.15 pounds of cheese priced at $7.99 a pound

Respuesta :

iGreen
iGreen iGreen
  • 11-05-2015
Multiply the pounds of cheese by the price per pound.

[tex]\sf2.15\times7.99=17.1785[/tex]

So the cost is approximately $17.18
Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-05-2015
(2.15 lbs)*($7.99 / lb) = $17.18
Answer Link

Otras preguntas

One of the most well-known black women in the struggle for civil rights was Ida B. Wells.
Amelia wants to paint three walls in her family room.Two walls are 26 feet long bye 9 feet wide.The other wall is 18 feet long bye 9 feet wide. What is the tota
George washington's farewell address gave a strong message about foreign policy what was it
An argument made by anti-imperialists in the late 1800s was that the United States:
the product of 340 and 6. Are they multiplied or is it divided
Which of these countries does not share a border with Spain? a. Portugal b. Italy c. France
The molecule ATP is composed of elements that are usually found in organic molecules. Which of the following is one of the elements that make up ATP? A) zinc.
Which statement is true about supporting details in a text? a. The purpose of supporting details is to support the reader’s curiosity until the main idea is rev
When the National Assembly broke off from the Estates-General, what was the assembly’s intent?
Which of the following is a behavioral adaptation of the Venus fly trap?