SPW711
SPW711 SPW711
  • 12-05-2015
  • Mathematics
contestada

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Samantha buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

Respuesta :

JuviaLockser
JuviaLockser JuviaLockser
  • 12-05-2015
$20: $2 per pound, 6/3=2.
10 x 2 = 20
Answer Link
cclemeno cclemeno
  • 12-05-2015
if 3 pounds cost $6 the one pound costs $2 10 x $ 2= $20 for 10 pounds hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Why was the Nile Delta well suited for settlemnt?
Approximately what part of the American flag is blue
In a school of 260 children, 55% are girls. How many girls are there? At the same school, 10% of children leave for a school trip. How many pupils go on the tri
please help i beg you please!!!!!!!!!
can i have a sentence for/with aqueous
What is the Symbol for Barium?
Evaluate the expression by using the given values of the variables. y ÷ 4 • 3 – 6 ÷ x + 8 where x = 3 and y = 24 A. 8 B. 12 C. –8 D. 24
Solve for the indicated variable. 6t + r = s for t.
55% of what number is 1.265
can i have a sentence for aquarelle