mercedesanthony
mercedesanthony mercedesanthony
  • 13-08-2017
  • Mathematics
contestada

Mr. Cole purchased oranges at a farmer's market. He paid $5.76 for 3.2 pounds of oranges. How much did Mr. Cole pay for each pound of oranges?

Respuesta :

dogmama89
dogmama89 dogmama89
  • 13-08-2017
$1.80 is your answer.

If you divid 5.76 by 3.2

It fits because you can reverse and multiple 1.8 by 3.2 to get 5.76

They try to trick you by making it a .2 lb. 
Answer Link
katie101222
katie101222 katie101222
  • 13-08-2017
Mr. Cole paid $1.80 for each pound of oranges because 5.76/3.2=1.8.
Answer Link

Otras preguntas

I must ha Started. Questjj 1
f(x) = 2x^2 + 24x + 3 How do I find the vertex of this function?
How did the United States win the Revolutionary War?
find the total of 2/8 and 2/3​
PLEASE HELP! I WILL MAKE YOU BRAINLIST!
1. Charges acquired by rubbing is called_____2.A ______ can save building from lightning stroke.​
Five less than the quotient of a number and 4 is equal to – 12. a). Translate the statement into a mathematical equation. b). Solve the equation and show al
Giving brainliest for best answer!!!!!!Can someone explain improper integral please in details?​
Isolate x in this case = 3x-y=0
it is more difficult to climb a vertical staircasethan a slanted one​