cookie1818 cookie1818
  • 14-08-2017
  • Mathematics
contestada

A pencil and a ruler cost 2.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much is the pencil

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 14-08-2017
p + r = 2.50
r = p + 1

p + p + 1 = 2.50
2p + 1 = 2.50
2p = 2.50 - 1
2p = 1.50
p = 1.50/2
p = 0.75 <=== pencil cost 75 cents

r = p + 1
r = 0.75 + 1
r = 1.75 .....ruler cost 1.75
Answer Link
justme23748
justme23748 justme23748
  • 14-08-2017
1.75 should be correct by basics of mathematics
Answer Link

Otras preguntas

why do body cells always use cellular respiration to break down glucose
simplify 12r+5s-7t+11r+9s-4r
what is the name of this famous palace northwest of Madrid built by King Philip II
"The Perils of Indifference" begins with which memory of Wiesel's youth?
. An example of a moderate physical activity would be (Points : 2) Walking Briskly Running Dusting Bicycling more than 10 mp
1. Write narratives to develop real or imagined experiences or events using effective technique, well-chosen details, and well-structured event sequences. 2. Wh
What are some characteristics of a vertebrate?
A model rocket is shot straight upward with an initial velocity of 32 m/s. Its upwards acceleration is a constant 6 m/s2. When the fuel is used up at a height o
find the slope of the line that passes through each pair of points (-4,-6),(-3,-5)
What makes the cell membrane selectively permeable?