tay166 tay166
  • 14-08-2017
  • Mathematics
contestada

Pencils sell for 17 cents each and pens sell for 69 cents each how would 14 pencils and 11 pens cost

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 14-08-2017

17 cents = 0.17

14 x 0.17 = 2.38 for pencils

69 cents = 0.69

11 x 0.69 = 7.59 for pens

7.59 + 2.38 = $9.97 total

Answer Link
teddibear28 teddibear28
  • 14-08-2017
2.38 for pencils 7.59 for pens. total is 7.59+2.38=9.97
Answer Link

Otras preguntas

7. Fuji the woodworker sells cribs. His start-up costs total $2000. Labor and material for each crib cost $185. If the formula for his Cost(C) based on (n) numb
Length of path for the above example
Carla bought a crate of red and green apples for her bakery. The crate had 140 red apples, which were 40% of the apples in the crate. How many apples were in th
Most of the body's heat results from a. physical exertion. b. the surrounding environment, such as sunlight. c. chemical reactions occurring in cells. d. the ac
Do neurotic disorders have a cure?
dy/dx y = 3root(4x+1) -2x
please help fassttttt​
HELP ME OUT PLZZZZZZ
Calculate the upthrust on a object immersed in water if the object displace water of mass 2 kg.(g=9.8m/s²) ​
why did the tribal society feel that they need leadership ?​