apmcgee2005oup1x8 apmcgee2005oup1x8
  • 14-08-2017
  • Mathematics
contestada

7.40 for 5 pounds PLZ HELP

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 14-08-2017
To find the unit rate, find the price per pound.

$7.40/5 pounds= $1.48 per pound

Final answer: $1.48 per pound

If you want to find the cost of multiple pounds, multiply $1.48 by the number of pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Plz help me I do not get this
What type of restraint would be appropriate for a patient who is on medication that makes them disoriented and are considered a fall risk if they are up and wal
Which of the following statements is true about all members of a species? a. they are seasonally isolated from each other b. they are geographically isolated
Anote el acento diacríticoq
Coming out of today's 3D printers:bionic body parts!Vegan meals! Homes to live in!
f(2) if f(x) = 2x - 5
choose an answer plz correct.
2x-2y=14 into slope-intercept form
helpppwill mark brainleiest ​
Help I don't get this