brianad6
brianad6 brianad6
  • 16-08-2017
  • Mathematics
contestada

Ramòn bought a dozen ears of corn for $1.80. What was the cost of each ear of corn?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 16-08-2017
One dozen= 12

$1.80/12= $0.15 each

Final answer: $0.15
Answer Link
pizzafrylover pizzafrylover
  • 16-08-2017
Your answer would be15 cents because 12 divided by 1.80 equals .15 so your answer would be 15 cents
Answer Link

Otras preguntas

What was the National Reclamation Act of 1902 mostly concerned with? A) National Parks B) Land Conservation C) Water Management D) Military Bases
An inference is a conclusion that adds what you know to the paraphrasing instructionsdirections in the text
An environmental scientist gives a demonstration on composting. Roger is in the audience. He wonders how composting helps to slow climate change. What question
Which Rock has the highest metamorphic grade
How does Ralph calm the small boys in Lord of the Flies
using sunscreen and consuming energy drinks involve ___________. A. risks to using biotechnology B. using genomics to make informed decisions C. using biolog
What are ligaments and what are the characteristics about them?
Who was the famous explorer who said the Great Barrier Reef was ¨a wall of coral rock rising almost perpendicular out of the unfathomable ocean
dose the perimeter of a square vary directly with the side length?
How many ions are in 13.54 mol sample of NaCl? And can you please tell me how you got this answer?