brianad6
brianad6 brianad6
  • 16-08-2017
  • Mathematics
contestada

A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 16-08-2017
$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz

Final answer: $2.25 per oz
Answer Link
ColinJacobus ColinJacobus
  • 15-10-2019

Answer:  The required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

Step-by-step explanation:  Given that a 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05.

We are to find the cost per ounce of cinnamon.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

We have

The cost of 1.8 ounces of cinnamon = $4.05.

Therefore, the cost of 1 ounce of cinnamon is given by

[tex]\$\dfrac{4.05}{1.8}=\$2.25.[/tex]

Thus, the required cost per ounce of cinnamon is $2.25.

Answer Link

Otras preguntas

convert 31 minutes to seconds​
A lighting designer for a movie has to light a dramatic scene that is outdoor in the rain where two actors are discussing a serious matter. The director wants t
what is the area of a parallelogram that has a base of 12 3/4 in. and a height 2 1/2
20 PTS !!! ONLY HELP IF UR 100% SURE !!!
What is the solution of 3|x – 5| + 2 = 20? x = –11 or x = 1 x = –1 or x = 11 x = –11 or x = 11 x = –6 or x = 6
8.9× 10 to the power of 4
gary deposits 3700 in an account that pays 2.15% simple interest he keeps the money in the account for 3 years but doesn’t make any deposits or withdrawals how
Answer check? 15 points. Charlie solved an equation, as shown below: Step 1: 5x = 30 Step 2: x = 30 – 5 Step 3: x = 25 Part A: Is Charlie's solution correct or
Would someone explain this
3x - 5 < 10 Solve and Graph