carahninsoe carahninsoe
  • 13-03-2024
  • Mathematics
contestada

Seven apples cost 3.50. What is the cost of 12 such apples?

Respuesta :

21oizogie
21oizogie 21oizogie
  • 13-03-2024

Answer:

£6

Step-by-step explanation:

the cost of one apple is 3.50÷7 = £0.50

the cost of 12 apples are 0.5×12 = £6

Answer Link

Otras preguntas

What is bigger: 7/8 Or 3/4?
Need answers quick pls!!!!!!
Plz help me!! Can someone tell me how to get the answer as well plz? Thank you
Please match the function with its graph
Micah is creating a graph on government bonds and their impact on the national debt. If the government buys back bonds and incurs no additional debts, what is t
Find an ordered triple that represents 65 = (2, 6, 8) and Ž = (1, -2, 6).
Choose the best answer. If necessary, use the paper you were given. Question At 8 a.m., the temperature in a city was -8 degrees Celsius (°C). At noon on the sa
write eight words that are related to food preservation ​
If f(x) =3x-2,find f(8)-g(-5)
An equilateral triangle has sides length 6 cm. What is the perimeter?