symirra14 symirra14
  • 15-03-2024
  • Mathematics
contestada

49 kg of apples cost $343. How many kilograms of apples can you get with $210 ?

Respuesta :

Saharin Saharin
  • 15-03-2024

Answer:

30kg of apples

Step-by-step explanation:

49kg of apples costs 343

1$ can buy 49kg divided by 343 apples.

$210 can buy 49kg x 210 apples

343

$210 can buy 30kg apples apples.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is equivalent to (5 /k) + ((k + 3) /(k + 5)) ? A. (k +8) /(2k + 5) B. (k + 8) /k(k + 5) C. 5(k + 3) /k(k + 5) E. (k^2+ 8k + 25) /k(k + 5)
Slogans About Importance of cleanliness???
Marlon is bowling in a tournament and has the highest average after 5 games, with scores of 210, 225, 254, 231, and 280. In order to maintain this exact average
solve the equation 4x^2-17x-15=0
what is alliteration?
The weekly fee for staying at the Pleasant Lake Campground is $20 per vehicle and $10 per person. Last year, weekly fees were paid for v vehicles and p persons
What is the greatest common factor of 42, 126, and 210 ? F. 2 G. 6 H. 14 J. 21 K. 42
A function f(x) is defined as f(x) = −8x^2. What is f(−3) ? F.−72 G. 72 H. 192 J.−576 K. 576
when the equation ZnS+O ZnO+SO isbalanced the coefficientof O is 1, 5, 3,or2
what is blank divided by three plus ten equal to fourteen