emyg2003 emyg2003
  • 11-05-2024
  • Mathematics
contestada

Decide which of the two given prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 5​-ounce bottle for ​$4.29 or in a 14​-ounce bottle for ​$11.39.

Respuesta :

izmart20 izmart20
  • 11-05-2024

Answer: 14-ounce bottle

Step-by-step explanation:

$4.29 / 5 oz = $0.858 per oz

$11.39 / 14 oz = $0.814 per oz

Answer Link

Otras preguntas

Ana kicks a stationary 0.2kg soccer ball. The ball leaves her foot at a speed of 20 m/s. A.What impulse was delivered to the ball? B. The ball experience 40N
Find the value of x in the diagram below
help..................​
What will be the code in CSS, to setthe font to Tahoma, text size to 7 andeven the text should be underlined?Write the syntax below.​
12. Volume of a cube is 648V3 cm³. Find its total surfacearea.​
ASAP Find x: |x| = -5
F(5, 0) is the focus of a parabola whose vertex is at the origin. Find the equation of its directrix.
What value is missing in the proportion below? = 315 9+15+18+16+21+ 26​
Write the inequality shown by the shaded region in the graph with the boundary line y = -2x - 5
What is social participation ? Why is it important for socialization​