emyg2003 emyg2003
  • 11-05-2024
  • Mathematics
contestada

Decide which of the two given prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 5​-ounce bottle for ​$4.29 or in a 14​-ounce bottle for ​$11.39.

Respuesta :

izmart20 izmart20
  • 11-05-2024

Answer: 14-ounce bottle

Step-by-step explanation:

$4.29 / 5 oz = $0.858 per oz

$11.39 / 14 oz = $0.814 per oz

Answer Link

Otras preguntas

how many tens are in the number 359
because the inhabitants of the coast have less than five million white blood cells per cubic mm of blood
What two numbers add to -5 and multiply to 12?
how did total war affect civilians of the confederacy
Why might adolescence be a stressful time for many teenagers?
identity and describe the sequence of dissolving
Jim's cat, c, weighs 7 pounds. His dog weighs six times plus 3 pounds. more than his cat. Which equation represent the dogs weight, d?
There is an algal bloom in a lake in a populated area. As the leading scientist for the water department, what is the most important thing to do, based on scien
Jake took out an interest-free loan of $3,011.70 from the bank to buy a car. He paid the bank $200.78 each month until it was paid back completely. Which of the
What were some of the benefits of using the Erie Canal for transportation?