nm145335 nm145335
  • 15-05-2024
  • Mathematics
contestada

you own a pet store that sells a 5 goldfish for 9 dollars.What is the cost for one goldfish

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 15-05-2024

Answer:

1 goldfish costs $1.80

Step-by-step explanation:

$9/5 = $1.80

Answer: 1 goldfish costs $1.80

Answer Link

Otras preguntas

How would you describe the change in the arrangement of particles as heat energy and temperature increase?
Why was the time period between 1865 and 1900 called the Gilded Age?
I really need help on geometry
Compare the three types of volcanic mountains in terms of shape , type of eruption and the materials that make up volcano.
Gabriella wants to tile a room with an area of 320 square feet. The width of the room is 4/5 its length. What are the length and width of the room?
In 8/100 what is the percent
I really need help on geometry
How did the Han emperors support Confucianism
The ratio of blue marbles to redmarbles in a bag is 11:9. If there are 99 blue marbles, in the bag, how many red marblesare there?
which word comes from a latin word meaning lattice