liluzivertttt
liluzivertttt liluzivertttt
  • 13-09-2017
  • Mathematics
contestada

Jim bought 22 pounds of rice for $9. How many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

coopertrusdaleow71hv coopertrusdaleow71hv
  • 13-09-2017
2.44 pounds of rice per dollar
22 pounds of rice divided by $9.00=2.44 pounds of rice/$1.00
Answer Link

Otras preguntas

Tyler reads 2/15 of a book on monday, 1/3 of it on tuesday, 2/9 of it on wednesday, and 3/4 of the remainder on thursday, if he still has 14 pages left to read
Point D is on segment BC. Segment BC measures 8x units in length.
The rays of the sun strike the Earth less directly during winter in the Northern Hemisphere? Agree or Disagree?
In northern europe, particularly germany, devotional images which depict mary mourning her dead son, jesus, are known as __________.
People in South and Southeast Asia often build their homes on __________ to prevent damage caused by monsoons. A. stilts B. gravel pads C. living bridges D. ins
How did the national geographic video use media to aid understanding of the 1918 flu pandemic?
Mandy has $20 in a savings account the interest rate is 10% per year and is not compounded. how much will she have in one year.
Algebra 2 Solve linear systems by elimination
A __________ is a complex blend of genetic information that determines the species and influences unique characteristics.
Brenda states that her bedroom is 4.5 ____ wide. What unit is most appropriate is it A. Centimetre B. Kilometre C.metre D. Millimetre