imisaacb323 imisaacb323
  • 13-09-2017
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Respuesta :

girlsauls
girlsauls girlsauls
  • 13-09-2017
Cinnamon costs $12.80 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

How did the Ancient Chinese preserve and prepare their bodies for the afterlife?
Scott has 1/3 of the computer games as Anish, and Anish has 1/2 as many games as Nick. Together they have 140 games. How many do they have each? Scott has......
How do you spell anksouse?
A car uses one gallon of gasoline for every 20 miles it travels. If a gallon of gasoline costs $3.98, how much will the gas cost, to the nearest dollar, to trav
What is 7/10 - 1/4 (fraction)
What is the are of the polygon below?
What are some quotes for of mice and men for the character Curley?
what transfer nutrients into the blood stream and body.
A company is planning to make a new kind of radio. The cost to produce x radios is C(x) = 80,000 + 10x. Meanwhile, the revenue earned by selling x radios is giv
What is 7/10 - 1/4 (fraction)