emmamathis
emmamathis emmamathis
  • 14-09-2017
  • Mathematics
contestada

Rachel bought a soft drink for three dollars and six candy bars. She spent a total of $21. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Louli
Louli Louli
  • 14-09-2017
let cost of each bar be m.
total amount spent = price of drink + price of bars
21 = 3 + 6m
21-3 = 6m
18 = 6m
m = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Please help will mark you brainist
The type of region that is defined by peoples feelings and attitudes
TRUE OR FALSE: After the Civil War, African Americans could not own land in many places, but they could rent if they lived in the city.
Write the equation. Jessi has saved $51. IF Lee has saved 5 times as much money as Jessi. how much money has Lee saved?
All of these sequences of transformations would return a shape to its original position except? a. Translate 3 units up, then 3 units down b. Reflect over line
What is the 4th term in the sequence b(n)=1(-2)^n-1
draw three water molecules and label any parts or interactions
Which graph represents the function y = – 2x + 4?
What North American resources were important to the Spanish, French, England
What do these other letters in the cartoon represent?​