reenie926owb9zi reenie926owb9zi
  • 15-09-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 liter bottle of Coke for $1.39 or a 12 pack of 12 ounce cans of Pepsi for $3.49. Which is the better deal?

Respuesta :

Falling
Falling Falling
  • 15-09-2017
2 liters equals approximately  68 ounces, which costs about 6 cents per 12 ounces (cost per ounce is too small to document). The cost per a twelve ounce can is about 0.29 cents. The can is the better deal.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!!!!! A group of students designed a solar system experiment in an ice rink. The steps of the experiment are listed below. Make a student stand
Megan has been asked to use a detail and purpose planner in the prewriting stage of writing a short story. How is a detail and purpose planner used?
Did mayan culture have rules about gender when it came to their leaders?
How to tell the difference between a broken rib or a pulled muscle?
Help please not sure ?!?!
what changes were made to the Roman empire in attempts to slow its decline?
If tax revenues are​ $3,500 billion and the​ government's budget balance is a​ $720 billion​ deficit, calculate the​ government's outlays.
An adult female flea lays more than 25,000 eggs every month. What is the minimum number of eggs laid by an adult female flea in one week. Let 1 month=4 weeks.
Sara would like to open a bank account. What will she need to do this? Check all that apply. identification card high school diploma money to start the account
If one gram of each of the following were eaten as food, identify which would yield the most energy within the cell. A) glucose B) insulin C) monosacchari